Najlepszą formą wsparcia osób doświadczających bezdomności jest udzielanie informacji gdzie mogą otrzymać pomoc.

 

Wbrew pozorom, dawanie pieniędzy oraz kupowanie żywności osobom bezdomnym nie polepsza ich sytuacji. Wręcz przeciwnie!

W momencie gdy osoba bezdomna otrzyma od „przechodnia” trochę pieniędzy czy jedzenia, będzie dalej żyła w przeświadczeniu że nie potrzebuje wsparcia z systemu pomocy społecznej lub Organizacji Pozarządowych, przez co niemożliwe jest wspieranie takiej osoby w procesie wychodzenia z bezdomności.

 

Aby pomóc osobom bezdomnym, należy wspierać Organizacje Pozarządowe, które mają doświadczenie, niezbędną wiedzę i narzędzia, które umożliwiają rozpoczęcie procesu wyjścia z bezdomności.

Wystarczy zadzwonić i zapytać jakiego wsparcia aktualnie dana organizacja potrzebuje lub finansowo przelewem na konto bankowe organizacji.

 

Kolejną formą wsparcia jest informowanie zespołu Streetworkerów, którzy pracują bezpośrednio na ulicy z osobami bezdomnymi i motywują, wspierają oraz zachęcają do skorzystania z systemowych form pomocy. Można to zrobić w zakładce BEZDOMNY NA ULICY.

Natomiast decyzja należy do samych osób będących w tej trudnej sytuacji, dlatego wspieranie ich za pomocą drobnych sum pieniędzy czy kupienia żywości, jest odwrotnym efektem do zamierzonego.